سازوکارهای مناسب برای ارتقای روحیه و انگیزه کارکنان نیروهای مسلح

نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسنده

عضو هیئت علمی دانشگاه عالی دفاع ملی

چکیده

امروزه ثابت شده است که افزایش بهره­‌وری و کارایی فقط با تعدیل‌های سازمانی و با تجهیزات نوین و جنگ‌افزارهای روز دنیا به دست نمی­‌آید، بلکه لازمه آن، توجه به سرمایه اصلی و ارزشمند سازمان­‌ها یعنی کارکنانی هستند که سرپرستی و نظارت بر این تجهیزات و جنگ‌افزارها را به عهده دارند و از آن‌ها استفاده می­‌کنند؛ بنابراین فرماندهان باید در جهت پرورش و توسعه روحیه و انگیزه آن‌ها همت گمارده و محیطی را در سازمان ایجاد کنند که استعداد، مهارت و قابلیت­‌های کارکنان را شکوفا و در جهت هدف‌های سازمان، بسیج نماید. نوع تحقیق با توجه به هدف، کاربردی و توسعه­‌ای می‌باشد و از نظر ماهیت و روش، موردی- زمینه‌­ای و همبستگی به‌شمار می‌رود. در این تحقیق مواردی از اسناد، مدارک، منابع مختلف، مقایسه تطبیقی چند کشور پیشرفته جهان و نظرات صاحب‌نظران گرد‌آوری و برای تحلیل داده­‌ها از دو مبحث آمار توصیفی و استنباطی و نیز از روش تحلیل AHP استفاده شده است. از نتایج این مقاله می­‌توان به شناخت سازوکارهای ارتقای روحیه و انگیزه و نیز شناخت روابط بین مؤلفه­‌های سنجش و ابعاد مؤثر بر روحیه و انگیزه اشاره نمود که در نهایت، مشخص گردید با بهبود ابعاد و مؤلفه­‌های مؤثر (عوامل پیشینه‌ای و دفاعی- نظامی- امنیتی، دینی و معنوی) مرتبط با مؤلفه­‌های سنجش (امید به نصرت الهی، مؤلفه حمیت و دلبستگی ملی)، روحیه و انگیزهکارکنان نیروهای مسلح ارتقا خواهد یافت.

کلیدواژه‌ها


1. قرآن کریم.
2. نهج‌البلاغه.
3. امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی)، سیدعلی (1375)، حدیث ولایت، چاپ اول، تهران، سازمان مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی.
4. امام خمینی(ره)، روح‌ا... (1361)، صحیفه نور، چاپ اول، تهران، سازمان مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی.
5. باصری، احمد (1389)، نقش توسعه شادی و نشاط در افزایش روحیه حماسی، فصلنامه روان­شناسی نظامی، دوره 1، شماره 2.
6. رستمی، محمود (1386)، فرهنگ واژگان نظامی، تهران، انتشاران ایران سبز.
7. سیف، علی‌اکبر (1391)، روان‌شناسی پرورشی، تهران، انتشارات آگاه.
8. شجاعی، محمدصادق (1385)، دیدگاه‏‌های روان‏شناختی حضرت آیت‏اللّه مصباح یزدی، تهران، انتشارات، مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره).
9. شکوهی، حسین (1394)، بررسی روش­‌های سنجش و سازوکارهای روحیه و انگیزه کارکنان در سازمان‌های نظامی و ارائة الگوی بومی سنجش در نیروهای مسلح، طرح تحقیقاتی، تهران، مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی.
10. شیرکوند، شهرام (1380)، روحیه و جو سازمانی، ماهنامه تدبیر، شماره 117.
11. قربانی، رعنا (تابستان 1389)، بررسی نیازها و عوامل انگیزشی درونی و بیرونی، فصلنامه علوم رفتاری، دوره دوم، شماره 4.
12. محمدی، حسین (1391)، تدوین راهبرد نزاجا در خصوص ارتقای عوامل نامحسوس توان رزم، رساله دکتری، تهران، دانشگاه عالی دفاع ملی، دانشکده دفاع ملی.
13. مرادی، اسدالله (1387)، تعیین بررسی راه‌های عملی بالا بردن روحیه خدمتی کارکنان پایور یگان‌های رزمی نزاجا، تهران، دافوس آجا.
14. میچل، ترنس (1373)، مردم در سازمان‌ها، ترجمه حسین شکرکن، تهران، رشد.
15. نائینی، علی محمد (1388)، عوامل و روش‌های توسعه روحیه حماسی در دوران دفاع مقدس، فصلنامه راهبرد دفاعی، شماره 27.